piątek, 24 maja 2013

Kamienica Al. Jerozolimskie 51 czyli „Kamienica Braci Hoser”



architekt Paweł Hoser?
1904-1905

Obok śródmiejskiej kamienicy Braci Hoser nie można przejść obojętnie. Jej monumentalna bryła, potężne wrota bramy, rustykalne boniowania i misterny detal przyciągają wzrok nawet przypadkowego przechodnia.
Kamienica powstała na gruntach Zakładu Ogrodniczego Braci Hoser. Charakterystycznym elementem, wyróżniającym ją spośród innych kamienic tej części Alei Jerozolimskich jest dach z belwederkiem pokrytym kopułą. Frontowa elewacja utrzymana jest w stylu neobarokowym. Jednak zdobienia i detal architektoniczny nawiązuje do secesji.

Zwornik z kartuszem przedstawiający konewkę, grabki, łopatkę a wszystko oplecione motywem roślinnym. To nie jedyne nawiązanie do fachu właścicieli.




Nie tylko na zewnątrz ale i w środku wystrój nawiązuje do tematyki florystycznej. Nic w tym dziwnego, gdyż właściciele uważani byli za najlepszych ogrodników, a sam Piotr Hoser pełnił funkcję głównego ogrodnika Ogrodu Saskiego.

Uwagę przykuwają schody z czerwonego marmuru.

Balustrada ze skomplikowanym, secesyjnym motywem roślinnym.

Misterny wzór ułożony z płytek na posadzce.









Zdobne w motywy florystyczne supraporta



Mokotowska 5

Kamienica Henryka Stypułkowskiego i Henryka Kocha
1898-99

Ta niepozorna z zewnątrz kamienica  kryje w sobie istną perełkę, jaka jest przejazd bramny z bogatym detalem architektonicznym.Uwagę przechodnia zwraca piękna kuta żeliwna brama oraz zachowane odboje.









Na klatce schodowej zachwycają sztukaterie, balustrada oraz zachowane, przepiękne  supraporta.